ANKARA AYAŞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SPORUMU YAPARIM DERSİME GİRERİM

SPORUMU YAPARIM DERSİME GİRERİM

Çocuklar eskiden saatlerce koşup oynar yine de yorulmak nedir bilmezdi. Oysa şimdiki çocukları gözlemlediğimiz zaman maalesef aynı enerjiyi göremiyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle beraber çocukların TV ve bilgisayar başında geçirdikleri vakitler arttı. Vaktinin çoğunu evde geçiren, hareketsiz yaşayan ve buna bağlı olarak pek çok sağlık riski taşıyan çocuklarımız oldu. Biz bu soruna çözüm bulmak için Ayaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ÇDŞA Uygulamaları olarak  neler yapabiliriz  dedik. Araştırmalar yaptık ve edindiğimiz bilgiler şöyle idi.

Çocukluk döneminde başlayan düzenli fiziksel aktiviteler; çocuklarımızın kemik, kas ve eklem gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle toplam kemik yoğunluğuna ulaşmada, ergenlik öncesinde fiziksel aktiviteye başlamanın daha etkili olduğu ortaya konmuştur. Fiziksel aktivite, son dönemde çocuklarda çok sık rastladığımız obezitenin gelişmesini engeller ve tedavisinde destek sağlar. Ayrıca düzenli yapılan fiziksel aktivite çocuklarımızın hem kalp hem de akciğerlerinin fonksiyonlarının gelişimini sağlamaktadır.

Ayrıca çocuklarımızın kişilik gelişimlerinin olduğu bu dönemde; spor yapan çocukların özgüven, başarı, sosyal iletişim ve dayanışma özelliklerinin arttığı gözlemlenmiştir. Buna ek olarak fiziksel aktivite yapan çocukların ilerleyen dönemlerde sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve şiddete olan eğilimlerinin daha az olduğu ortaya konmuştur. Çocuklarımızın düzenli spor yapması mental gelişimlerini desteklediği için gelecekteki akademik başarılarının artmasını da sağlamaktadır. Çocuklarımızın orta şiddette yaptıkları fiziksel aktiviteler büyüme hormonu sentezini arttırarak boylarının uzamasına yardımcı olmaktadır. Tüm bu yararlarının yanı sıra, çocuklarımızın bu dönemde kazandıkları alışkanlıkları gelecekteki yaşam tarzlarını oluşturmaktadır.

 

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında 2016 – 2017 eğitim öğretim yılında Ayaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak  hazırlanan Eylem planının  “Sağlık” temasında  ki “Öğrencilere sağlıklı yaşam için spor yapma alışkanlıklarının kazandırılması” hedefiyle soruna çözüm bulmak istedik. İlçemizin  öğretmenleri bu hedef  doğrultusunda neler yapılabileceği ile ilgili araştırmalar yaptı. Beden eğitimi öğretmenlerimizin görüşleri alındı ve öğrencilerimizin  hangi hareketleri yapabilecekleri ile ilgili çalışmalar yapıldı. Öncelikle çalışmalar pilot okulumuz Ayaş Sadullahpaşa Ortaokulunda denenmiş ve daha sonra ilçedeki Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamındaki tüm okullarımızda uygulanmıştır.

 

Hazırlamış olduğumuz projede öğrencilerin; her sabah derse girmeden önce 10 dakika olarak belirlenmiş olan hareketleri yönerge doğrultusunda yapması olarak planlanmıştır.  Bu plan doğrultusunda okullarımız projeyi sadece uygulamakla kalmamış katkıda sağlamışlardır. Anaokullarımız her harekete isim bulurken ilkokullarımız müzik eşliğinde uygulamış ortaokul öğrencilerine öğretmenlerde eşlik etmiştir. Uygulamamız eğitim öğretim yılı sona erene kadar devam edecektir. Böylece bu projeyleçocuklarımızın kişilik gelişimlerinin oluştuğu süreçte spor yapma alışkanlığı sağlayarak  özgüvenli, başarılı , sosyal iletişim ve dayanışma özelliklerine sahip, sağlıklı  bireylerin yetişmesini sağlamış olacaktır.

14-02-201714-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-2017

Ömeroğlu Mah. Süzen 4. Cad. No 8 Ayaş / ANKARA - 0 312 712 10 36

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.