ANKARA AYAŞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZDE DEĞERLER EĞİTİMİ VE YETİM KARDEŞLİĞİ PROGRAMI YAPILDI

İLÇEMİZ HALKEĞİTİM MERKEZİNDE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNESİNDE İHH DERNEĞİ YETKİLİLERİNİN DE KATILDIĞI DEĞERLER EĞİTİMİ VE YETİM KARDEŞLİĞİ PROGRAMI YAPILDI
İLÇEMİZDE DEĞERLER EĞİTİMİ VE YETİM KARDEŞLİĞİ PROGRAMI YAPILDI

 

   İlçemiz Halkeğitim Merkezi Konferans Salonunda Değerler Eğitimi ve Yetim Kardeşliği Projesi kapsamında hazırlanan program İlçe Kaymakamımız Sayın Hasan BALCI, Garnizon Komutanımız Sayın Ali ŞAHİNER, Güdül İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Muzaffer AYDIN, İHH Derneği Ankara Temsilcisi Sayın Mustafa SİNAN ve Yetim Birimi Sorumlusu Sayın Orhan DEMİREL, Sincan Eğitim-Bir Sendikası Sincan Temsilcileri, Okul Müdürleri, Ayaş İlçesindeki Okul Müdürleri, Öğretmen ve Öğrencilerin  katılımıyla gerçekleşmiştir.

 

       Toplumsal ve insani yaşantımızın en önemli yanını değerlerimiz oluşturur. Sevgi, cesaret, dostluk, yardımlaşma, saygı, doğruluk, nezaket değerleri toplum için anlam pusulalarıdır. Hayata bakış açımız, amaçlarımız, inançlarımız bu anlam pusulaları ile karşılığını bulur.

 

Tevbe suresi 72. ayete göre Müslüman için en büyük değer, “Allah’ın rızası/hoşnutluğu” olduğundan dolayı o, bütün değerlerini bu üst değere göre oluşturacaktır. Dinimizin en önemli özelliği; bütün insanlığı iyiliğe, güzelliğe, hakka, adalete, barışa ve kardeşliğe çağırmasıdır.  Biz buradan yola çıkarak ilk değer olarak Yardımlaşma ve Dayanışma’yı aldık. Bu kapsamda Yetim Kardeşliği Projesini Başlattık. Toplum içinde en fazla şefkat ve merhamet gösterilmesi gerekenler de bir kanadı kırık olan yetim, öksüz veya bakıma muhtaç kimsesiz çocuklardır Yetimler Topluma Allah’ın Emanetidir vurgusu yapıldı.

 

 - Konu değerinin kavratılması ve içselleştirilmesi amacıyla resim ve kartpostallar yapılmıştır.  Kartpostallar sergilenerek daha fazla kişinin dikkati konuya çekilmiş olacak aynı zamanda kartpostalların satışı yapılarak Yetim Kardeşlerimize katkıda bulunulacaktır.

 

 -       Ardıhan’da bulunan kardeş okula yardım kolisi gönderilmiştir.

 

-            İlçemize gelen Suriyeli kardeşlerimize yiyecek, giyecek, oyuncak ve battaniye yardımı yapılmıştır.

 

-          Yardımlaşma kermesi düzenlenip kermesten elde edilen gelirlerle ihtiyaç sahiplerine yiyecek yardımı yapılmıştır.

 

-          Veli, öğrenci ve öğretmenlerin işbirliğinde toplanan gıda, temizlik ve yardım paketleri Pınaryaka Köyündeki ihtiyaç sahibi beş aileye öğrencilerle birlikte ulaştırılmıştır.

 

-          Demetevler Fatma Üçer Huzurevine ziyaret düzenlenmiştir.

 

KURAN-I KERİM tüm dünya milletlerinin yetimlerini aynı kabul etmekte ve eşit derecede ihtimam gösterilmesini öngörmektedir. Yetim için ırk, millet, toplum, din farkı gözetmemektedir. Kuran´da bu konudaki Ayet şöyledir:
"Dünya ve ahiret hakkında düşünün. Sana yetimler hakkında soruyorlar. De ki: ´Onların durumlarını düzeltmek en hayırlı olanıdır.´ Eğer onlarla birlikte yaşarsanız, onlar sizin kardeşlerinizdir. Allah işleri bozanla düzelteni bilir. Eğer Allah dileseydi sizi meşakkate sokardı. Çünkü Allah güçlüdür, hakimdir." (Bakara, 220).

 

KUR’AN-I KERİM Tilaveti Gana’lı Abdulvahit tarafından yapılmıştır.

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Yetim Birimi Sorumlusu Yetim Kardeş Projesi Yetkilisi Sayın Orhan Demirel Dernek tarafından hazırlanan slayt ve video sunumu ve ayrıca konuşma yapmışlardır.

 

Yetimler toplumun emanetidirler. Yetimlere karşı alakasız kalmak, onları sevgisizliğin, güçsüzlüğün ve yalnızlığın kaderine terk etmek, topyekun herkesi sorumlu kılar. İslam’ın yetimlere karşı topluma tevdi ettiği bu görev pasif değil haddi zatında devletten ferde kadar uzanan, aksatılmadan her daim yürütülmesi gereken bir görevdir. Nitekim bu hususta Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Müslüman toplum içinde en hayırlı aile yuvası, içinde bir yetimin barındırıldığı ve ona iyi davranıldığı yuvadır. Müslüman toplum içinde en kötü aile yuvası, bir yetimin barındırıldığı esnada ona kötü davranıldığı yuvadır.” (İbn Mace)

 

Şehit Rıdvan Süer Anadolu Lisesi Öğrencisi Hatice Balaban’ı , Sivas’ta Yetim Çocuklar isimli şiirini okumuştur.

 

Dinimiz yetimlerin küçüklüğünden yararlanarak malını yemeyi, onların hakkını ihlal etmeyi yasaklamıştır. Yetim hakkı yiyenler hakkında Yüce Rabbimiz, “Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, ancak ve ancak karınlarını doldurasıya ateş yemiş olurlar ve zaten onlar çılgın bir ateşe (cehenneme) gireceklerdir.” (Nisa, 10) buyurarak bizleri uyarmaktadır. Yetimler hem şahısları hem de malları açısından velayet/koruma altına alınmıştır. Bu yüzden, Kur’an-ı Kerim’de yirmiden fazla ayette yetimlerden söz edilmiş ve onlara özel ilgi ve koruma gösterilmesi istenmiştir.

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Ankara İl Başkanı Sayın Mustafa Sinan’ı konuşmalarını yapmışlardır

 

“Kim Müslümanlar arasından bir yetimi yedirip içirirse, bağışlanmayacak günahı hariç, Allah onu elbette cennete koyar.” (Tirmizî, Birr, 14) pek çok hadis ile- yetim, yoksul ve kimsesizlere karşı sorumluluklarını yerine getirenler, sorumluluğun da ötesinde yetimlere evlerini ve gönüllerini açanlar, Allah Resûlü tarafından cennetle ve peygambere komşu olmakla müjdelenmiştir.

 

             İlçemiz Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Yetim Kız ilahisini okumuşlardır.

 

       “Kim Müslümanların arasında bulunan bir yetimi alarak, yedirip içirmek üzere evine götürürse, affedilmeyecek bir günah (şirk) işlemediği takdirde, Yüce Allah onu mutlaka cennete koyar.” (Tirmizi)

 

Peygamber Efendimiz ve Yetim Kız adlı metni okumak üzere İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ahmet Burak DEDE’yi sahneye davet ediyorum.

 

Yüce Allah bahşettiği nimetler karşısında sorumluluğunu yerine getirmeyen insana, Beled suresinde seslenir. Sarp yokuşu aşamadığını belirtir. Sarp yokuşu aşamamasının nedenlerinden biri de yetimi ve yoksulu doyurmamaktır. Onlara karşı sergilediği vurdumduymaz tavırdır. “Ona (insana) iki göz, bir dil, iki dudak vermedik mi? Ve ona iki yolu göstermedik mi? Fakat o, sarp yokuşu aşmayı göze alamadı. O sarp yokuş nedir, bilir misin? Köle azat etmektir. Veya bir kıtlık gününde akrabalığı olan bir yetimi yahut aç açık bir yoksulu doyurmaktır.” (Beled, 9-16)

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Ziya YILDIRIM ise konuşmalarında “Son zamanlarda toplum olarak çok üzücü olaylara şahit olmaktayız. Bizler bu olayların önüne geçmek için çocuklarımızı öncelikle manevi olarak eğitmek zorundayız. Manevi eğitim verilmeyen toplumların sonu elbette ki acı olacaktır. İşte bu yüzdendir ki bu üzücü olayların önüne geçmek için atılacak adımlardan biri de Yetim Kardeş Projesidir. Biz çocuklara İnanç Eğitiminin yanında paylaşmayı ve yardımlaşmayı aşılayamazsak verdiğimiz eğitim eksik kalacaktır ve amacına ulaşamayacaktır. İlçe Milli eğitim Müdürlüğü Başkanlığı ve Koordinesinde Değerler Eğitimi kapsamında Yetim Kardeşliği Projesini de dahil ettik. Yardımlaşma ve Dayanışma değerlerini ilk ayımızda ele aldık ki çocuklar hem birbirine yardım etsin, vermeyi öğrensin, karşısındakini anlasın ve bu projenin de farkına varsın istedik. Okullarımızdan olumlu sonuçlar aldık ve almaya da devam ediyoruz. Program bitiminde çocukların hazırladığı kartpostal, ayraç, kalemlik vs. gibi ürünleri de sizlerin beğenisine sunup alınan ücretleri de yetim kardeşi edinip onların hesabına yatırmayı planlıyoruz. Buradan yola çıkarak Sayın Kaymakamımız ve Sayın Belediye Başkanımızın da desteklerini bekliyoruz. İHH derneği temesilcilerine ve katılımcıların her birine ayrı ayrı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerine son vermişlerdir.

             

 

                      

  

Ömeroğlu Mah. Süzen 4. Cad. No 8 Ayaş / ANKARA - 0 312 712 10 36

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.