ANKARA AYAŞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİ ORTAOKULU´NDA MEVLANA CELALEDDİN RUMİ´Yİ ANMA PROGRAMI

Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım.” sözleriyle özetleyen Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri’nin 742.nci ölüm yıldönümü 18 Aralık 2015 tarihinde Gazi İlkokulu-Ortaokulu konferans salonunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
GAZİ ORTAOKULU´NDA MEVLANA CELALEDDİN RUMİ´Yİ ANMA PROGRAMI

ŞEB-İ ARUS: SEVGİLİYE KAVUŞMA

     Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım.” sözleriyle özetleyen Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri’nin 742.nci ölüm yıldönümü 18 Aralık 2015 tarihinde Gazi İlkokulu-Ortaokulu konferans salonunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

     “Ölüm günüm, doğum günümdür” tabirini kullandığı için anma törenleri, düğün günü ya da vuslat günü manasına gelen “Şeb-i Arus” olarak adlandırılmaktadır. Onun düşüncesinde ve fikirlerinde ölüm hiçbir zaman yokluk olarak kabul edilmemektedir. “Ölümümden sonra mezarımı yerde aramayınız! Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir.” Diyerek gönüllerdeki ölümsüzlüğe dikkat çekmiştir.

     Atalarımızdan devraldığımız, toplum olarak bizi birbirimize bağlayan değerlerimizi koruyup kollamak, çocuklarımıza aktarmak biz eğitimcilerin en önemli vazifesidir. Bu bağlamda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan Değerler Yolculuğunda Aralık ayının ilk değeri olan “Hoşgörü” kapsamında hoşgörünün timsali Mevlana Celaleddin Rumi’yi anma programı Gazi İlkokulu-Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.

     Hazırlanan programa İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Ziya Yıldırım, Belediye Başkanımız Sayın Bülent TAŞAN ve eşi Canan TAŞAN, Garnizon Komutanı Sayın Ali ŞAHİNER, Ayaş Müftüsü Sayın Şükür KÜÇÜK, okul müdürlerimiz, öğretmenler, öğrenci ve velilerimiz katılmıştır.

     Program Okul Müdiresi Sayın Filiz SAKALLI’nın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile başlamıştır. Mevlana Hazretleri’nin hayatı ile ilgili sinevizyon gösterisi ile devam etmiştir. Daha sonra Sayın Filiz SAKALLI Mevlana’dan  “Etme” şiirini okuyarak programı renklendirmiştir. Öğrencilerin sunduğu “Sema Gösterisi” davetliler tarafından  ilgi ile izlenmiştir. Programa konuk olarak katılan İlahi Sanatçısı Selman ÇEVİK’in seslendirdiği ilahiler dinleyicilerde duygulu anlar yaşattı.

      Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

Hoşgörülükte deniz gibi ol.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

  “Mevlana’nın 7 öğüdü”  ile çocuklarımıza kavratmak istediğimiz değerlerimizden “Hoşgörü” temasını onun yaşamını örnek göstererek en güzel şekilde anlatabileceğimiz vurgusu yapıldı ve program  Mevlana Hazretleri’nin sözleriyle son buldu.

Ölürsem ben öldü demeyin

                                                                                                                                                Çünkü ölüydüm, dirildim;

 

                                                                                                                                                 Dost aldı, götürdü beni…

18-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-2015

Ömeroğlu Mah. Süzen 4. Cad. No 8 Ayaş / ANKARA - 0 312 712 10 36

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.