ANKARA AYAŞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ekolojik Okur – Yazarlık Semineri

TEMA VAKFI ve MEB’in işbirliğiyle 15.09.2014 tarihinde başlayıp 17.09.2914 tarihinde biten 3 günlük ilçemiz öğretmenlerine “Ekolojik Okur – Yazarlık” semineri düzenlenmiştir. 
Ekolojik Okur – Yazarlık Semineri

       

       TEMA VAKFI ve MEB’in işbirliğiyle 15.09.2014 tarihinde başlayıp 17.09.2914 tarihinde biten 3 günlük ilçemiz öğretmenlerine “Ekolojik Okur – Yazarlık” semineri düzenlenmiştir.

       Öğretmenlerimizin ve halkın büyük ilgiyle izlediği, verimli ve coşkulu bir seminer olmuştur. Katılımcıların bundan sonraki hayatlarında çevreye karşı daha duyarlı ve doğa dostu olarak yaşamayı hedefledikleri seminer sonrası aldığımız geri dönütlerdendir.

       Birçok kişinin hayatında farkındalık oluşturan bu seminerin ilk gün konuşmacılarından olan Yusuf YILDIRIM hocamız MSG(Mono Sodyum Glutamat) ile ilgili verdiği bilgilerle seminere damgasını vurmuştur. Bu maddenin hazır çorbalar, salata sosları, sucuk, salam, sosisler, tütsülenmiş balık, patates cipsleri gibi pek çok paketlenmiş gıda maddelerinde lezzet artırıcı olarak kullanıldığı: baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, sinir hücrelerine zarar verdiği, göz retina tabakası hasarı, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı diyabet, böbrek ve karaciğerde ciddi hasarlar vb. birçok hastalığa yol açtığını öğrendik.  Katılımcılar edindikleri bilgilerle her türlü yiyecek ve içeceğin içindeki maddeleri sorgulamaya başlamıştır. Öğretmenlerimizden Gülay ASLAN’ın  “Bundan önceki hayatımı yaşanmamış sayıyorum.” demesi öğrendiğimiz bilgilerin önemini anlatmaktadır.

       Seminerin ikinci gününde TEMA Vakfından Gültekin TÜRKERİ hocamız ağaç dikimi ve bitkilerin yararları üzerinde durmuştur. Katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşan hocamız molalarda öğretmenlerimizin sorularını cevaplamaya devam etmiştir. İlerleyen yaşına rağmen enerjisiyle, bilgisiyle dikkatleri çeken hocamız meşe palamutu dağıtarak yetiştirdiği ve ücretsiz dağıttığı ağaç fideleriyle ilgili bilgi verdi.

       Çevreyi koruma, doğa ve doğanın dengesi konuları üzerinde duran Kazım YILMAZ hocamız Turnalarla ilgili verdiği bilgilerle katılımcıları yüreklerinden vurmuştur. Özellikle turnaların tek eşli olması, avcı turnalardan birini vurur ve çiftlerden biri ölürse, kalan turna yaşamaya devam etmez ölümü seçer. Turnaların ölünceye kadar anne ve babasına bakması insan olarak sorumluluklarımızı tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini bize hatırlatmıştır.

       Konuk olarak katılan Mustafa SÜZEN ve Mehmet ERYÜCEL Ayaş’a özgü bitkiler ve bunların yararları üzerine bilgi vermiştir.

       TEMA Vakfı üyesi ve gönüllü çalışanı Sabri UNCU Türkiye genelinde diktikleri ağaç miktarı ile ilgili yaptıkları çalışmaları paylaştı. Küresel ısınmanın su miktarı üzerine olan olumsuz etkilerini anlattı.

       Yusuf YILDIRM hocamızın “Aral – Gölün Mavi Gözü” videosuyla içimiz sızladı. Gelecekte bizi bekleyen tehlike ve sorunların neler olabileceği ve bunların boyutları  hakkında bilgi sahibi olduk.

       Bu seminerde öğrendik ki Yaratan hiçbir şeyi boşa yaratmamıştır. Her şeyin bir varlık sebebi vardır. Önemli olan bilinçsizce bu varlık sebeplerini ortadan kaldırmayalım.

 

       Bizi bu önemli konuda bilgilendiren hocalarımıza gönülden borçluyuz (müteşekkiriz). (Hepsine çok teşekkür ediyoruz). Bu meşakkatli yolda bizde onların yardımcı neferleri olarak çalışabiliriz.  

ekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlıkekolojik okur yazarlık

Ömeroğlu Mah. Süzen 4. Cad. No 8 Ayaş / ANKARA - 0 312 712 10 36

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.